Amatör Denizcilerinin izlemesi gereken bir savaş filmi (Dunkirk)

Dunkirk 2017 yılı yapımı kurgu Oscar’ını kazanmış  denizde geçen bir film.  Genelde en iyi kurgu ödülünü alan filmler pek dikkati çekmez. Ama kurgu, bir filmi film yapan unsur. Hani sahneler göz kapağı açıp kapatır gibi değişir, sahnenin değiştiğini farketmeden filme dalarsınız ya, işte bu iyi kurgu ile sağlanır.

Yönetmen Christopher Nolan, son yılların en sağlam yönetmenlerinden.

Film, gerçek bir olaydan esinlenmiş. Dunkirk tahliyesi 2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan biri. Denize sıkışmış askerlerin tahliyesini konu alıyor. İnsan denize sıkışır mı ? Etrafı bombalarla, silahlarla sarılıysa evet.

Bu film neden amatör denizcilerin ilgisini çeker diye düşündük? Sadece denizde geçtiği için değil elbette. Öyle bir sahne var ki hakikaten amatör denizcilerin gözleri dolabilir; askerleri kurtarmaya gelen sivil yatçılar… Bir tek bu sahne için bile bu film izlenmeli.

Biz aslında bu duyguya yabancı değiliz. Kurtuluş savaşı döneminde İnebolulu kayıkçılar “denk kayığı” olarak bilinen İnebolu kayıkları ile açıktaki gemilerden yüklendikleri silah ve cephaneyi tam 3 yıl boyunca havanın sert oluşuna aldırmadan kıyılara taşıdılar.  Çünkü gemiler kıyıya yanaşamıyordu. Ve bu cesaretten dolayı  İnebolu istiklal madalyası alan tek ilçe oldu.

Belki bizim de İnebolulu kayıkçılar için bir film yapmamız gerekir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: