Deniz kirliliğine karşı çocuklara özel oyuncaklar

Denizleri ve deniz hayatını korumak için çalışan uluslararası bir kuruluş olan Sea Shepherd, deniz yaşamının en büyük düşmanı olanı kirliliğe karşı çocukları eğitmek için oyuncaklar geliştirdi.

Pollutoys, 8 sevimli deniz hayvanından oluşan bir oyuncak serisi. Pollutoys ailesinde bir penguen, bir vatoz, bir köpek balığı, bir deniz aslanı, bir pelikan, bir yunus, bir balina ve bir deniz kaplumbağası var. Hepsi çok şirin ancak hepsinin karnı yuttukları plastik atıklarla dolu… Çatallar, torbalar, bardaklar, şişeler… Hepsinin de site üzerinden pdf olarak indirilebilen bir hikayesi var. Penguenin karnı acıkmış, yemek aramaya çıkmış ama plastik yutmuş ve hasta olmuş gibi…..

Pollutoys ismini taşıyan sevimli deniz canlıları, çocuklara denizlerdeki plastik atıkların nasıl sonuçları olabileceğini öğretmeyi amaçlıyor.
Sea Shepherd tarafından verilen bilgiye göre her yıl 9 milyon plastik denizlere atılıyor ve bunun sonucunda 1 milyon deniz kuşu ve 100 bin hayvanı ölüyor.

Oyuncaklar bir eğitmen desteğiyle, özellikle ana sınıflarında kullanılmak üzere tasarlanmış. Öğretmen hikayeyi anlatıp çocuklara hayvanın yediği çöpleri gösteriyor ve çocukların oyuncakla etkileşime geçmeleri sağlanıyor. Bu sayede hem hayal güçlerine sesleniliyor, hem de sevimli hayvanlar sayesinde kirlilik konusunda duygusal bir tepki geliştirebilmelerine yardımcı oluyor. En önemlisi de denizlere atılmaması gereken çöpler konusunda bilinçleniyorlar.

 

Keşke oyuncaklar içinde bir de bir yatçı olsaydı ve hikayesi de şöyle olsaydı :

Dünya turuna çıkan bir denizci acıkmış balık tutmuş ama balığın içinden plastik su şişesi kapakları çıkmış…

Çocuklar küçük yaşta doğaya ne yapılırsa insanın kendisine döneceğini öğrenmeli…

 

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: