Teknemi Kiraya Vermek İstiyorum? Ama Nasıl?

Teknemi kiraya vermek istiyorum ama nasıl olacak sorusunu daha sık duymaya başladık çükü yakıta gelen zamlar, marina bedelleri tekne sahiplerini kiralama yönünde bir arayışa yönlendirdi.

Yılda bir kaç sefer kullanılan tekneler yılın diğer aylarında marina da yatmaktansa kiralama yoluyla masrafları karşılasın isteniyor. Kiralama olarak bir kaç alternatif var; birinci yol bir acenta ile anlaşmak. Yaptığınız anlaşmada hangi dönem için ne kadar bir fiyat istediğinizi acenta ile birlikte kararlaştırıyorsunuz.

Diğer yol bazı yat kiralama sitelerine teknenizi kayıt ederek kendinizin müşteri ile temasa geçme süreci. Bu websitelerinden biri www.sahibinden.com websitesi. Buraya tekneniz için kayıt oluşturup müşteri bekleyebilirsiniz. Diğer websitesi www.viravira.co ve www.boatsy.net websiteleri. Viravira.co ve Boatsy tekne kiralamalarından maksimum yüzde 20’ye varan oranlarda komisyon alıyor. Sahibinden.com ise sadece online-magaza kirası istiyor ya da tek tekne için ücretsiz ilan da kabul ediliyor.

Bir de Almanya merkezli www.happycharter.com sitesi üzerinden de teknenizi kiralamanız mümkün. Türkçe dil seçeneği olduğu için ilgi çekici. Yoksa yabancı kaynaklı bir çok yat kiralama sitesi var. İlk Kayıt olanlar için 4 aylık bir deneme süreci var. Deneme sürecinden sonra tekne başına bir ücret karşılığı üye olunması mümkün. Özellikle yabancı tatilci isteyenler için iyi bir seçenek. Tatilcilerin direkt aracısız olarak sizinle iletişime geçmesini sağlıyan bir sistemleri var.

Happycharter.com içlerinde tekne kiralama konusunda en köklü olan webportalı, 2003 yılından beri yayında olan ve 12 dil seçeneği ile tüm dünyadaki tatilcilere ulaşan bir tekne kiralama portalı.

Tekne kiralama sitelerinde kayıt olduktan sonra hemen talepler gelmeye başlamıyor. Sabırla beklemek gerekiyor. Ama bu bekleyişten olumlu sonuç almak için bazı yollar var..

Tekneniz bu sitelerde dikkat çeksin istiyorsanız. İki önemli F var.

Birinci F Fiyatlandırma ve İkinci F Fotoğraflar

Fiyatlandırma elbette kilit bir adım. Sezon ve yüksek sezon için uygun fiyatlar konması gerekir. Fiyatın çok düşük olması güven sarsıcı olur. Yüksek olması da bir pazarlama stratejisidir. Bu konuda bir fiyat araştırması yapıp teknenizi haftalık, günlük fiyatlandırmanız daha doğru olacaktır.

Tekne fotoğraflarının oldukça temiz ve düzenli olmasının dışında bir de yaşam belirtisi göstermeleri bir avantaj sağlayacaktır. Güvertede kahvaltı yapan tatlı insanlar, Flybridge’de yoga yapan sevimli bir kişi, denize atlayan neşeli bir grup. romatik bir çift , mutlu çocuklar. Aklınıza ne gelirse.

Özellikle lüx yatların kiralanmasında lider olan bir Amerikan firmasının sayfasına bir göz atarsanız ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Bazen hakikaten Amerika’yı yeniden keşfetmek yerine en iyilerin yaptıklarından feyz almak daha iyi bir yöntem: Lütfen aşağıdaki linkteki fotoğraflara bir gözatın:

https://www.northropandjohnson.com/luxury-yacht-charter-guide

Arka planda güzel bir koy, etkileyici bir manzara olması da binlerce tekne içinde dikkat çekmenizi sağlayacaktır.

Kısacası bir fotoğrafı ilgi çekici yapan; doğru ışık, kompozisyon, renkler diyebiliriz…

Bir video’lu tekneler herzaman daha fazla ilgi çeker. Teknenizin bir video’sunu çekmeniz ya da profesyönel bir çekim yaptırmanız size avantaj sağlayacaktır. Binlerce tekne arasında öne çıkmak haikaten emek ve yaratıcılık gerektiriyor.

Teknenizi kaptanlı, kaptansız olarak kiralamanız mümkün.

Kaptansız olarak kiralayacaksanız bir acenta ile çalışmanız daha iyi olabilir. Kaptanlı olarak kiralayacaksanız, yemek konusunda bir karar vermeniz gerek. Yemek servisi verilecek mi yoksa gelenler kendi mi yapacak? Kumanyayı onlar mı alacak yoksa siz ful servis mi vereceksiniz? Yabancı tatilcilerin bu konuda daha az talepkar olduklarını duyuyoruz. Yabancıları mutlu etmeniz biraz daha kolay.

Son olarak teknenizde kalanları ne kadar mutlu etmeyi başarırsanız o kadar size geri dönüş olacaktır. Genellikle mutlu kalanlar tekrar tekrar sizinle tatil yapmak isteyecektir.

Başlığa dönecek olursak Teknemi Kiraya vermek istiyorum ama nasıl diye soranlara çok başka bir dünya açılır. Birden kendizi yüzen bir otel işletmecisi gibi bulabilirsiniz. Eğer kaptanlığı siz yapacak olursanız dünyanın dört bir yanından dostlar edinebilirsiniz. Çok farklı hayatlara tanık olabilirsiniz. Sonuçta kısıtlı bir alanda geceli gündüzlü beraber olacaksınız.

Çocuklu aileleri tercih etmek, ya da evcil hayvan kabul etmek hep size kalmış. Hepsinin zorlukları kolaylıkları var.

Şimdiden bol şans!

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: