Site icon Marina Kedisi

Tekne büyütme mi yoksa yenisi mi?

Tekne büyütme ya da daha büyüğünü satın alma mevzusu, eğer varolan tekne hacim olarak yeterli gelmiyorsa düşünmeye başlanan bir konu.

Aslında marinakedisi’nin direk konusu olmasa da Antalya Serbest Bölgede üretim yapan Naval Yachts’ın bir çalışmasından haberdar olunca tekne büyütmek isteyenler için kritik noktaları paylaşmak istedim.

Naval Yachts şu anda 36 metrelik bir yatı 43 metreye çeviriyor. Aşağıda bu çalışma ile ilgili görselleri bulacaksınız.

Tekne Büyütme kararı nasıl verilir?

Bodrum Yacht Group ve Sun Gulets’ten Uğur Soyken‘e telefon açıp aynen bu soruyu sordum. Kim alıyor bu kararı, riskleri neler? (Kendisine teşekkür ediyorum.)

Tekne büyütme maliyeti

Bu soruyu Naval Yachts‘tan Dinçer Dinç’e sordum (Kendisine de teşekkür ediyorum)

Elbette tekne ile ilgilenenlerin her zaman duyduğu yanıtı verdi; “Maliyetler çok değişken” ve şunları ekledi; teknenin içi değişirse farklı, dışı değişirse farklı, ekipman büyürse farklı fiyatlandırılır. Fiyat proje bazlı çıkıyor.

Tekne büyütme işleminin kilit noktasını da şöyle anlattı

Kilit nokta baş ve kıça eklenecek olan parçaların oluşturacağı ek sephiyelerin ve konstrüksiyon ağırlıklarının çok iyi hesap edilebilmesi ve ona göre tam bir form oluşturulabilmesi. En çok zaman harcadığımız bu mühendislik hesapları”

Marinakedisi olarak özet cümle “Tekne büyütme çalışması için masa başında ne kadar mesai harcanırsa denizde başarı şansı o kadar yüksek!”

36 metre’den 43 metre’ye masaüstünde geçiş.
Naval Yachts’ın şu an üzerinde çalıştığı 36 metrelik yat
Exit mobile version