Site icon Marina Kedisi

Scuba Elbisesi mi Zıpkın Elbisesi mi?

İlk scuba elbisemi 2 yıldız CMAS brövemle birlikte almıştım ve uzun yıllar hem scuba hem zıpkın için her mevsim tepe tepe kullandım. Aradan çok zaman geçti, türlü elbiselerle türlü aktiviteler tecrübe ettim. Bugünün pazarlama ve üretim teknolojilerinin yarattığı ürün çeşitliliği ve tüketimini de dikkate aldığımızda, elbise konusunda önemli bilgileri, özellikle SCUBA ve serbest dalış için ıslak elbise almayı düşünenler için paylaşıyor, bazı önerilerimizle birlikte ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Ana başlıktaki sorumuza ayrıntılı bir cevap vermeden şunu şimdiden söyleyebiliriz. Her tür elbiseyi her tür aktivitede kullanabilirsiniz. Bizim bu yazıda cevaplamaya çalıştığımız, en çok hangi türde rahat edeceğiniz… her bakımdan!

Scuba elbisesi mi zıpkın elbisesi mi? diye bir başlık atıp, serbest dalış ve sörf elbiselerini konu dışında bırakmamızın sebebine gelince:

Gelelim scuba ve zıpkın elbiselerini birbirlerinden ayıran farklara:

Scuba elbiseleri, derin sularda minimal kompreslenecek (yüksek basınçtan dolayı minimal incelecek) yüksek yoğunlukta ve kalın duvarlı hücrelerden oluşan neoprene çekirdek ve bu çekirdeği hem iç hem dıştan kaplayan astarlardan oluşan bir kumaştan yapılır. Zıpkın elbiseleri ise düşük yoğunluk ve ince duvarlı hücrelerden oluşan bir neoprene çekirdek ve bu çekirdeği genelde sadece dıştan kaplayan koruyucu bir astardan oluşan yani neoprenenin vücuda temas eden tarafının açık/astarsız olduğu bir kumaştan yapılır. Bu nedenle iç astarlı elbiselere kapalı hücreli (closed cell) neoprene, iç astarsızlara ise açık hücreli (open cell) neoprene denir. (***Burada bir dip not. Açık hücreli neoprene dedikleri aslında ‘açık hücreli’ değildir, sadece iç astarı olmayanı öyle ayrıştırıyorlar.)

Klasik scuba elbisesinin katmanları. Zıpkın elbiselerinde görselde maviyle temsil edilen iç astar genelde yoktur.

Table of Contents

Türkçe özetlersek

Scuba elbisesi, zıpkın elbisesine göre:

Zıpkın elbisesi ise, scuba elbisesine göre:

3.5mm’lik zıpkın elbisesi 5.5mm’lik scuba elbisesine göre hem yaz için daha uygundur hem soğuğa karşı çok daha iyi bir koruma sağlar.

Sonuç

Paletler ile ilgili yazımızda da belirttiğimiz gibi bir ürünü alırken en önemli kriterimiz rahatlıktır. Islak elbisede bu rahatlık, hem hareket hem su soğukluğuna karşı koruma açısından değerlendirildiğinde açık hücreli zıpkın elbiseleri her tür aktivite için tek önerimizdir.

Detaylı ürün analizleri için E Bültenimize kayıt olun

Exit mobile version