2004 yılında neden teknelere ilgi arttı?

Satılık tekneler Türkiye’de en fazla hangi yıl aranmıştır? Bu soru için Google verilerine baktık ve sonuç şaşırtıcı. Bize biri 2004 yılında ne olduğunu açıklasın:)

Google’da “satılık tekne” araması yapanların yıllara göre dağılımı. Kaynak : Google Trends

Yukarıdaki grafikte göreceğiniz üzere google’da “satılık tekne” araması en fazla 2004 yılının yaz döneminde yapılmış. Daha sonra dramatik bir düşüş var. 2004 yılında ne oldu. Dolar kuruna bakınca 2004 yılında dolar 1.400 seviyelerinde, fakat 2008’de 1200 seviyesine düşüyor. 2004 bu arama teriminde neden zirve yapmış. ( Bilen biri bize açıklasın info@marinakedisi.com)

Hatta aynı durum “yelken eğitimi” aramasında da geçerli. Google’da 2004 yılında “yelken eğitimi” arayanların bu kadar zirve yapmış olması bizi şu sonuca götürüyor; “şu an yelken eğitimi verenlerin çoğu 2004 yılında mı yelkene başladı:))

Google’da “yelken eğitimi” araması yapanların yıllara göre dağılımı. Kaynak : Google Trends

Daha ilginç bir sonuç da; “güzel koylar” arama terimlerinde yaşanmış. Bu şekilde arayanlar 2020 yazında zirve yapmış. Fakat iki grafiği kıyaslayınca şöyle bir sonuç çıkıyor; Satılık tekne araması 2004’de zirve yaparken “güzel koylar” araması için 4 yıl bekleniyor:) 2008’de “güzel koylar” terimleri ile aramalar başladıktan sonra zamanla bir yükseliş var ve elbette 2020’de tavan oluyor. Çünkü pandemi nedeniyle insanlar sakin yerlerin peşine koşmaya başlıyor.

Google’da “güzel koylar” araması yapanların yıllara göre dağılımı. Kaynak : Google Trends

Şimdi çok tatlı bir grafik paylaşacağım. Almanya’da yaşayanların “kiralık tekne” arama sonuçları. Göreceğiniz üzere kışın hareket sıfır, yazın birden yükselişe geçiyor.

Almanya’da yaşayan Türklerin Google’da “kiralık tekne” arama sonuçlarının yıllara göre dağılımı. Kaynak : Google Trends

Son grafiğe göre de Almanya’da yaşayan Türkler Türkiye’de kiralık tekne sorgulamaya 2008 yılında başlamışlar. 2008’e kadar ne yaptıklarını da biri bize açıklasın…

İlgimizi çeken grafikleri biz paylaşmaya devam edeceğiz. Siz de 2004 yılında ne olduysa bizimle paylaşın lütfen info@marinakedisi.com

Dijital Pazarlama Danışmanlığı

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: