“Kısmet” yolculuğa devam ediyor

Sadun Boro’nun Kısmet adlı teknesini bilirsiniz. 46 yıl boyunca 150 bin deniz mili yaptığı ve dünyayı dolaştığı meşhur teknesi. Şu anda Koç Müzesinde sergilenmekte.

10.30 metre olan Kısmet 1964 yılında suya inmişti. Sonra 2014 yılından başka bir Kısmet Alman Tersanesi Lürssen’de suya indi. İkinci Kısmet 95 metre boyunda. Bir Pakistan-Amerikan kökenli zengin olan Shadid Khan’a ait. O da Kısmet ismini tercih etmiş. Yatın değeri 200 milyon dolar. Haftalık kiralayanların ödediği miktar 1.2 milyon dolar ve bu ücrete yemek, yakıt ve bağlanma giderleri dahil değil.

Arama motorlarının görsellerine Kısmet teknesi yazarsanız ikisi de kaderin bir cilvesi gibi ardarda çıkıyor. Kısmet kelimesinin Türk Dil kurumu sözlüğündeki anlamı şöyle “Tanrı’nın her kişiye uygun gördüğü yaşama durumu, nasip.”

İki farklı Kısmet, iki farklı hayat… Eğer bir çocuk size kader nedir diye sorarsa ona bu iki resmi gösterin. Kader bu işte, aynı denizin üzerinde farklı gemiyle yol almak.

Resmin ortasındaki çizgiyi sağa sola çekerek her iki tekneyi de görebilirsiniz.

Bir de latince bir söz var; “Amor Fati” Kaderini sev demek.

Herkes kendi kısmetini sevsin demek.

E-Bültene kayıt olun, kısmetiniz her ay e-postanıza gelsin:)

Kıyıya vuran haberleri okuyun

Share

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d