Katil Balinalar İspanya’da tekneleri hedef aldı

Doğa uzun zamandır alarm veriyor. Şimdiki alarm katil balinalarla ilgili. 2020 yılından itibaren İspanya sularında 250 tane tekne-katil balina vakası yaşanmış. Bu yıl şimdilik 17 tane kayıtlı vaka var. Katil balinalar, gözlerine kestirdikleri teknenin çevresini 20- 30 dakika içinde sarıyor ve dümene saldırıyorlar. Ya da açıkta halat varsa halatı çekerek teknenin güvenliğini tehdit ediyorlar.

Uzmanlar bunun nedenini henüz açıklayamıyor. Oyun olabilir, bir müdafaa şekli olabilir ya da geçmişte teknelerle ilgili olumsuz bir tecrübelerinden dolayı olabilir.

Diğer yandan katil balinaların türlerinin tehlike altında olduğu da biliniyor. Özellikle Poliklorlu bifenbil adlı organik bileşen katil balinaların nesli için çok tehlikeli. Bu bileşenin kullanım alanı transformatörler ve kondansatörler için soğutucu ve yalıtım sıvısı, elektrik kablolarının ve elektronik ekipmanların esnek PVC kaplamalarında dengeleyici katkı maddesi, pestisitlerin katkı maddesi, alev geciktiricilerde, hidrolik sıvılarında, contalarda, yapıştırıcılarda, ağaç cilalarında, boyalarda, toz alma maddelerinde ve karbonsuz kopya kâğıtları. Okyanuslara ve denizlere karışıyor. Özellikle 1930-1950 yılları arasında yaklaşık 1,5 milyon ton üretildiği söyleniyor ve balinaların üremesini ve bağışıklık sistemini etkiliyor.

Hayvanların kafası bozuk ne yapsınlar gelip teknelere musallat oluyorlar.

Share

Bir Cevap Yazın

%d