Site icon Marina Kedisi

İMECE deniz ansiklopedisi (wikiderya.org)

wikiderya.org adıyla 2017’de kurulan bir deniz ansiklopedisinden bugün haberim oluyor, şaşkınım! 35 yazarı ve sayısız anonim denizcinin katkısı ile yaklaşık 3 yıldır yayında ve marinakedisi bugün farkında 🙂

240 bin kelimelik bir dijital bilgi kaynağı ve seyir kılavuzu ve üstüne üstlük açık kaynaklı bir oluşum. Yani Denizciler siteye üye oluyor ve yeni bir rotayı, işe yarar bilgiyi siteye ekliyor… Ekmek Askıda diye bir tabir var ya burada da “Bilgi ve Tecrübe Askıda”   Türkiye Kıyıları ve Ege Adaları için Türkçe yayınlanan en kapsamlı dijital bilgi kaynağı durumunda olduğu söyleniyor.

Bir hesap oluşturuyorsunuz sonra paylaşıma başlıyorsunuz. Elbette bir kontrol mekanizması da var.

Wikiderya’da ne var?

Ansiklopedi bölümünde 600’ün üstünde konu başlığı var. Bu konular tekne elektriğinden motora, demirlemeden denizde yaşam ve mutfak kültürüne, yelkenden meteorolojiye, navigasyona, deniz kitaplığına, yasal mevzuata kadar deniz ve denizcilikle ilgili her alanı kapsıyor.

Seyir klavuzu ise doğrudan Navionics haritaları üzerinden takip edebileceğiniz 600’e yakın demirleme ve barınma yerinin dip yapısı, hakim rüzgarlar, tesis ve imkanlar, olası ücretlendirmelere ilişkin güncel bilgileri sunuyor. Seyir kılavuzunda yanaşmayı düşündüğünüz limandaki anlık hava durumu bilgileri ve 2 günlük ayrıntılı hava tahminleri de Windy uygulaması üzerinden ziyaretçiyle paylaşılıyor.

Exit mobile version