IBB Boğaz’da Tekne Değnekçiliği problemine el atıyor

IBB Boğaz’da tekne değnekçiliği problemine el atıyor. İstanbul Boğazının Avrupa tarafında Beşiktaş’tan Sariyer’e kadar olan hat boyunca bağlı teknelerinin yarattığı görüntü kirliliği ve kuralsızlık Istanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çözülecek

Boğaz’da Tekne Değnekçiliğine son

Yıllardır buraya bağlı duran, Boğaz turu yapan tekneler, bağlı oldukları oldukları yere hiçbir ücret ödemedikleri, işgal ettikleri ve hatta bazılarının belli ücret karşılığında yer kiraladıkları bir diğer ifade ile değnekçilik yaptıkları söyleniyor. Günlük 300, 400 liraya başka tekneleri bağladıkları iddia ediliyor. Yıllar önce gelen geldiği yerin sahipliğine soyunduğu için kendisinde kiralama hakkı bulduğu söyleniyor.

Bu konu yıllardır gündemde olan bir konu. Hatta bundan iki yıl önce Bebek kıyılarına bağlı tekneler boğaz görüntüsünü bozdukları için gönderilmeye çalışılmış fakat seçim öncesi bir döneme denk geldiği için gönderme işlemi durdurulmuştu.

Şimdi İBB bu bölgedeki görüntü kirliliğini ve buradaki kuralsızlığı durdurmak için bu probleme el atacak.

Tekne Sahipleri ne diyor?

Boğazdaki tekne sahipleri kendilerine makul bir çözüm önerilmesini istiyor. Tekne turizmine hizmet eden, bakanlıktan belgeli iş sahibi olduklarını ve desteklenmek istediklerini söylüyorlar. Bizi ötekileştirmeyin diyorlar.

Kendilerine makul bir fiyat, elektrik ve su tedariki sağlanacaksa çözümden yana olduklarını söylüyorlar. Ama eğer buradan gidin de nereye giderseniz gidin denecekse çok mağdur olacaklarını belirtiyorlar.

Nasıl bir çözüm

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, Boğaz hattında görülen tekne sorununun çözümüne ilişkin şunları dedi:

“Kıyı bandı Milli Emlak’a ait olduğundan İBB olarak yaptırım gücümüz yok. Liman İşletmeleri Genel Müdürlüğü yetkilileriyle konuyu ele aldık, inisiyatif alarak sorunu çözmek istediğimizi belirttik. Teknelerin kesinlikle Boğaz hattını mesken tutmalarını istemiyoruz. Boğaz’da denizle vatandaşın arasına hiçbir şeyin girmemesi gerekiyor. Bebek veya Kuruçeşme’ye marina gibi projelere kesinlikle karşıyız. Kıyıları işgal eden, kendi kurallarını uygulayan teknelerin Ataköy, Gürpınar veya Büyükçekmece sahillerine taşınması için çalışma yapacağız. Hiçbir yasal dayanağı olmadığı halde kendi kendilerine yer belirleyen, bu yerleri kiraya verenler olduğu biliniyor. Bu başı bozukluğun düzeltilmesi için yetki alıp çözüme kavuşturmak istiyoruz.”

Bu çözüm tekne sahiplerini mutlu eder mi?

Tekne turu, ve tekne organizasyonları Boğaz’da yapıldıkları için tekne sahipleri Ataköy ve Büyükçekmece sahillerine gitmek işlerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyorlar. Boğaz organizasyonu yapan firmalar da Boğaz turu yapan teknelerin uzağa çekilmesinin işlerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. Müşteri taleplerinin Boğaz hattı için olduğunu söylüyorlar.

IBB’nin nasıl çözeceğini merakla bekliyoruz.

Marinakedisi E-Bültenine üye olun.

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: