El Değiştirmemiş Köklü Tekne Markaları

Tekne Dünyası’nda üretici firmaların, iflasları, el değiştirmeleri veya farklı aranjmanlarla hayatlarını idame ettirmeleri çok yaygın. Bu, sektörde hayatta kalmanın ne kadar zor olduğunun en büyük göstergesi. Daha bir kaç ay önce İtalyanların köklü markası Perini Navi iflasını açıkladı. Neyse ki Sanlorenzo ve Feretti bu büyük değerin kaybolmasına izin vermeyerek aralarında bir ortaklık kurarak bu efsanevi markayı yaşatma kararı aldılar.

El değiştirmeler, çoğu kez, markalara büyük sadakat besleyen tekne severleri pek etkilemese de, ne aradığı konusunda ince eleyip sık dokuyan araştırmacı veya kalitecilerin önem verdikleri bir husus.

Genelde idealist tekne tutkunlarının yarattığı tanınmış birçok marka bile en azından bir kez el değiştirmiş. Bazıları ise başka idealist tutkunlar tarafından devralınıp geliştirilmiş, bazıları ise portföylerini geliştirmek isteyen yatırımcı dev firmalarca satın alınıp bir gelir kanalına dönüştürülmüş.

Bunların detaylarına veya potansiyel avantaj ve dezavantajlarına değinmek yerine, bu yazıda ticari hayatı boyunca hiçbir şekilde el değiştirmemiş, yıllara meydan okuyan, ‘çok az’ sayıda, ‘1980 öncesi kurulmuş köklü üreticileri’ anlatıyoruz.

Amel

1962’den bugüne kaliteli okyanus sınıfı yelkenlileriyle tanınan Fransız üreticinin, bizim ve tecrübeli birçok denizcinin de okyanus aşırı seyahatlerde özellikle tavsiye ettiğimiz ketch modelleri meşhur. Super Maramu 2000 ketch modelin 2000 gibi önemli ve ikonik bir yılda Cruising World tarafından yılın teknesi seçildiğini belirtelim.

Amel Super Maramu 2000

Beneteau

Dünyanın en büyük tekne üreticisi olan Fransız dev, 1884’ten beri aktif olmakla birlikte bilinen en eski markalardan da biri. Bugün ABD ve Fransa’daki tersanelerinde hem yelkenli hem motoryat segmentlerinde üretimini sürdüren, ayrıca kendi ticari pazarlamalarını kendileri yapan Jeanneau ve Lagoon markalarını ve farklı iş dallarını da bünyesinde bulunduran Beneteau’nun hissedarları arasında bazı yatırımcı firmalar olsa da, şirketin çoğu hissesi halen ailenin elinde.

Beneteau 40

Fountaine-Pajot

1976’dan bu yana aktif, gezi sınıfındaki katamaranlarıyla meşhur Fransız marka, sayısal olarak dünyanın en önde gelen katamaran üreticilerinden. 2018’de Dufour markasını da bünyesine katan firma, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine önem vermesi, hatta gövde inşasında ‘enjeksiyon kalıp’ sistemini icat etmesiyle biliniyor. Bugün katamaran sınıfında, Lagoon ile birlikte dünya charter pazarında en çok tercih edilen marka.

Fountaine-Pajot Astrea 42

Hallberg-Rassy

Aslında bir el değiştirme hikayesiyle başlayan İsveçli Hallberg-Rassy’i listemize almamız belki biraz tartışılır. Fakat, kaliteli okyanus sınıfı yelkenlileriyle dünyaca meşhur tersane, 1972’den bu yana ‘Hallberg-Rassy’ markası olarak aktif ve halen Rassy ailesine ait. Tersanede 1989 yılı’ndan bu yana üretilen tüm yelkenlilerin dizaynını, birçok başka marka ve modellerin dizaynlarını da çizmiş meşhur Arjantinli mühendis ve tekne dizaynırı German Frers yapıyor. Aileden olan firmanın CEO’su Magnus Rassy’i teknelerin lansmanlarında, fuarlarda YouTube’da sıkça görmeniz mümkün.

Hallberg-Rassy 40C

Sunbeam

Yelkenli tekneler üzerine olan hemen hemen tüm yazılarımızda tavsiye ettiğimiz markalardan olan Avusturyalı Sunbeam belki pek bilinmemesine rağmen 1950’lere uzanan tarihiyle oldukça köklülerden. 2000’lerden bu yana hemen hemen her iki senede bir “Yılın Teknesi”ne aday gösterilen ve bazı yıllar bu unvanı da kazanmış yüksek kalitede bir marka.

Sunbeam 46.1 – European Yacht of The Year

Belki binlerce markanın olduğu sektörde, bu kadar az sayıda el değiştirmeden ayakta kalabilmiş üreticinin olması şaşırtıcı değil mi!

Aylık e-bültenimize üye olun

Share

Tedarik zinciri kariyerine ve deniz tutkusuna ek olarak profesyönel olarak spor eğitmeni ve danışmanı. Personal Trainer ( Specialised in hypertrophy, strength and vertical jump training.)

Bir Cevap Yazın

%d