Denizciler için çok kapsamlı bir uygulama “Boatmate”

Tekne sahipleri için çok geniş imkanlar sunan ve daha fazlasını vadeden bir mobil uygulamadan bahsetmek istiyorum. Boatmate hakkında ilk olarak Naviga dergisinde bir yazı okudum sonra Klasik Tekneler Buluşmasına sponsor olduğunu duydum ve ardından Kurucu ortaklarından Murat Gürhan ve İçerik Danışmanı Deniz Bora ile bir sohbet imkanımız oldu ve bu teknolojik ürünü daha yakından tanıdım diyebilirim.

Mate, İngilizce ahbap, birader, eş anlamında

Boatmate’i teknede birlikte olduğunuz kişi olarak düşünebilirsiniz; aynı anda bir yardımcı, dost ahbap gibi biri… Bu yanıyla aslında Boatmate uygulamasına çok uygun bir isim. Çünkü bu uygulama, teknecilere bir nevi ahbaplık yapıyor. Tekne tamirinden, ücra bir koydaki gözlemeciye kadar gerekli her şeyi sunmayı hedefliyor. Denizde kimin gözlemeye ihtiyacı olur demeyin, olabilir:) Yerel satıcılara ulaşmak, onlarla alışveriş yapmak seyahate çıkmanın en güzel yanlarından. Küçük bir itiraf her yerde aynı büyük süpermarketleri görmek ben de mekan illüzyonu yaratıyor sanki yola çıkmamış, yeni bir yere gitmemişim gibi.

Her nevi ihtiyaca ulaşım kolaylığı sunan uygulama için Boatmate, şahane bir isim olmuş diyebilirim. Amerikan-Türk start-up olarak ilk uygulama alanı olarak Türkiye belirlenmiş. Alıcı ve satıcıyı bir araya getiren, teknenin bulunduğu noktanın çevresinde ne var ne yok sunmayı amaçlayan bir uygulama.

Çok kapsamlı ve sağlam altyapısı olan bir sistem.

Teknecilere 5 dijital olanak sunmayı planlıyor. Bunlardan biri dalgıç, çekici, temizlik gibi hizmetlere ulaşımı sağlayan “Hizmet talebi” İkincisi “Online alışveriş”, üçüncü olanak; Teknik servis talepleri alınmasını sağlayan “Teklif Talebi” Dördüncü restoran ve marinalara ulaşımı sağlayan “Rezervasyon” seçeneği, son olarak “Uzaktan Destek”.

Şu anda kapalı beta sürecinde. Yani hizmetlerin bir kısmını sunuyor. Yukarıdaki ilk üç seçenek tamamlanmak üzere. Birinci seçenek işliyor ve son ikisinin tamamlanması muhtemelen sezon sonunu bulur. Acil yardım için, teknenin konumunu yollayan bir seçenek var.

Yatçılar ücretsiz olarak uygulamayı indirip kullanmaya başlayabilir. İşletmeler de ücretsiz olarak uygulamaya kayıt olup hizmetlerini sunabilirler. Şu anda teknik hizmet firmaları, bazı sigorta firmaları sisteme dahil olmuş durumda.

Akdeniz Çanağına Türkiye ile giren Boatmate uygulaması, Avrupa ve Amerika ile yoluna devam edecek. Umarım yolları açık olarak.

Share

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d