Deniz Tarağı Tarifi

Deniz Tarağı televizyonda yayınlanan masterchef yarışması ile birden ilgi odağı oldu. Biz de size 10 dakikalık ustasından tarif vermek istedik. Zaten hızlı pişen bir deniz ürünü ve tekne mutfağına yakışır.

Deniz Tarağı nedir?

Deniz tarağı kabuklu bir deniz canlısı. 150 yılı bulan bir ömür süresine sahip. Yani yediğiniz deniz tarağı muhtemelen sizden daha yaşlı olabilir.

Deniz Tarağı kilosu ne kadar?

Bodrum’da kabuklu olarak fiyatı 30 Tl. Alırken bir kişinin beş altı tane yiyeceğini düşünerek almanızı öneririz. Dondurulmuş olarak ve kabuklarından ayrı olarak deniz tarağı fiyatı 400 TL civarında

Hızlı Tarif

Deniz taraklarını alıp iyice yıkayın. Sonra aşağıdaki şekildeki gibi kırarak içinden etini çıkarın. Kabuklarından ayrılmış bir halde de satılıyor. Öyle bulmanız durumunda işiniz kolaylaşacaktır.

Elle kırmak terine kabuğu açmak için ise özel istiridye bıçağını kullanabilirsiniz. Sonra kaslı beyaz bölümü dikkatlice ayırmalısınız kabuktan.

Şimdi ustasından deniz tarağı tarifine geçelim

10 dakikada çok kolay ve leziz tereyağı ve sarmısaklı deniz tarağı tarifi:

*Mezelik veya yemeğe başlangıç için kişi başı 3 tane yeterli. Ana yemek olarak sunacaksanız bu sayıyı ikiye katlayıp diğer malzemeleri de ona göre ayarlayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 15 deniz tarağı (yaklaşık 500gr)
 • 3 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı (yaklaşık 40gr)
 • 2-3 diş sarımsak (büyüklüklerine göre)
 • 1 limonun taze sıkılmış suyu
 • Bir tutam taze maydanoz (ince doğranmış)
 • İsteğe göre tuz ve karabiber

Hazırlanışı:

 1. Temiz suyla yıkadığınız deniz taraklarını kağıt havluyla, her yerlerine dokunarak (ovuşturarak değil) iyice kurulayın. Kurulanmış taraklarımızı tuz ve karabiberleyin.
 2. Bir yemek kaşığı tereyağını orta-yüksek ateşte tavada eritin ve hafif kızdırın (yakmayın). Taraklardan bir taneyi kızgın tavamıza yavaşça koyun. Koyar koymaz cızırdamaya başlaması gerek. Cızırdamıyorsa diğer tarakları koymadan tavayı biraz daha kızdırın.
 3. Taraklarımızı aralarında en az 2cm olacak şekilde geniş yüzeyleri üzerinde tavaya yerleştirin. Bütün tarakları aynı anda yapacaksınız diye bir şey yok. Tarakların eşit ısıda aynı şekilde pişmeleri önemli. 2 dakika sonra tarakları bir maşayla çevirin, pişen tarafın karamelize (kahverengi) olduğundan emin olun. Diğer yanını da aynı şekilde 2 dakika pişirip tavadan alın. Bu aşamada taraklarınızın her iki tarafı güzelce karamelize olmuş, yanları ise saydam rengini muhafaza ediyor olması gerekir.
 4. Taraklarınız kenarda dinlenirken, aynı tavaya tereyağınızın geri kalanını koyup tekrar ateşe koyun. Tereyağı eridikten sonra ezilmiş veya çok ince doğranmış sarımsağı da ekleyip sürekli karıştırarak 1 dakika kadar (aroması çıkana kadar) pişirin ve limon suyuyla birlikte tuz ve biberini de ekleyerek karıştırın ve ateşten alın.
 5. Daha önce pişirdiğiniz taraklarınızın üzerine sosunu boca ederek ve maydanoz serpiştirerek servis edin.

NOT:

*Deniz taraklarını pişerken sık sık altı kızarmış mı diye bakmak için kaldırmamanız doğru olan. Çok cızırtı geliyorsa, gerekiyorsa her iki yanlarını da pişirirken yaklaşık 1 dakika sonra sadece bir tanesini kontrol ederek süreyi ayarlayabilirsiniz.

*Taraklarınızı, sadece iki geniş yüzeylerini bir maşayla ters düz ederek pişirin. Çorba karıştırır gibi karıştırarak veya tavayı sallayarak yanlarını falan pişirmek iyi sonuç vermeyecektir.

Tekne mutfağına yakışır. Afiyet olsun!

İzleyerek yapmak isteseniz size bir youtube linki

Tedarik zinciri kariyerine ve deniz tutkusuna ek olarak profesyönel olarak spor eğitmeni ve danışmanı. Personal Trainer ( Specialised in hypertrophy, strength and vertical jump training.)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: