Çok Amaçlı Aletler – Ağır Toplar

YASAL UYARI: Bu yazı içeriğindeki ürünler yasal olarak gerekçesiz, kolay erişilir biçimde, üstünüzde veya çantanızda taşınamazlar. Eğer hangi şart ve gerekçelerle taşıma konusunda emin değilseniz, yetkili mercilere danışınız.

Çok amaclı aletler yazımıza olan ilgi ve geri bildirimlerin tetiklediği yazı dizimize bu sefer ağır iş sınıfına giren (heavy duty), önceki önerilerimize kıyasla nispeten daha büyük ve ağır 3 seçeneği önemli detaylarıyla açıklıyoruz. Bu sınıf aletler, arada bir denize veya doğaya açılan, her ihtimale karşı yanımda olsun diyen rekreasyonel kullanıcılardan ziyade, bu tip alete sürekli veya günlük veya düzenli ihtiyaç duyan usta, mühendis, sıkı hobici, uzun süreli doğal şartlarda yaşayanlara yönelik olup, gerçekten ağır işlerin üstesinden gelebilecek güçtedirler.

Tavsiyelerimize geçmeden önce iki popüler modeli neden önermediğimizi açıklamak istiyorum:

Bunlardan ilki Victorinox Swiss Tool X, ki kesinlikle ağır işlerin üstesinden gelebilecek kapasitede ve üstün bir işçiliğe sahip. Fakat, pense ucu biraz kalın, tam zargana uç değil, yani erişim ve ince iş konusunda limitli, ayrıca yuvarlatılmış bir kafa yapısına sahip ve bu konuya daha önceki yazılarımızda değinmiştik, ve son olarak penseye entegre kablo kesici değiştirilebilir değil. Pense dışında, şart olmasa da yine sürekli belirttiğimiz bu çapta bir alette ikinci bir bıçağın olmaması da başka bir dezavantaj. Esasen, küçük kardeşi Spirit X’ten fazlasını sunmayan bir model. Sadece biraz daha ağır.

İkincisi de Gerber Center Drive. İlk yazımızda tavsiyelerimizin arasında olan aletin pensesi, pense olarak Leatherman’ın tüm modellerinden de iyi. Yukarıdaki görselimizin en sağında yer alan modelin pense başının her iki tarafında da kökten başa uzanan bir omurga tarafından güçlendirildiğini göreceksiniz. Ama, penseye entegre kablo kesiciler Carbide metalden, yani sağlam değiller. Ağır işlerden bahsediyoruz, bu kesiciler galvaniz çivileri kesemiyorlar. Leatherman’ın kesicileri 154CM’den ve çivi mivi vız geliyor. Center Drive ayrıca piyasadaki en iyi yıldız tornavidaya sahip, ama büyükçe bir pense başı ve koca bir tornavida olunca başka edevata yer kalmıyor, olanlar da küçük ölçülerde. Belki ikinci bir bıçağı var ama testeresi yok. Törpüsü iyi değil. Ve, tornavida ucunuz yoksa veya uçları kaybederseniz, başka hiçbir sabit tornavidası yok.

Gelelim tavsiyelerimize:

Leatherman Super Tool 300

Artıları:

 • 11.5 cm boy, 272 gr ağırlıkla seçeneklerimiz içinde en hafif, basit ve en uygun fiyatlı model. Fiyatı yukarıda önermediğimiz iki modelden bile uygun.
 • Önceki yazılarımızdaki önerilerimizin başında gelen Rebar modelinin büyük ağabeyi olarak, Rebar’daki her edevat, biraz daha büyük, sağlam ve kullanışlı olarak karşımızda ve Rebar’dan tek farkı, aslında pek de gereği olmayan ekstra bir tane daha düz tornavidası olması.
 • Daha uygun fiyata olması size yanıltmasın. Seçeneklerimizdeki en iyi yıldız tornavidaya sahip. Uzun şaftlı ve tam kare (3D).
 • Testeresi ve törpüsü yine Surge’den daha iyi.
 • Tüm edevatları sabit. Oynar, yanar, döner, çıkarılır, takılır bir tarafı yok. Tuttuğumuz bir özellik. Fakat, ustalarımız için belirtmekte fayda var. İlle de başka tornavida uçları kullanmak isterseniz, aksesuar olarak satılan bir adaptör ile envayi çeşit standard ¼ inç tornavida uçları ile de kullanılabilir.

Eksileri:

 • Tıpkı kardeşi Rebar gibi bir makasının olmaması.
 • Edevatlara ulaşmak için aletin tamamen açılması gerek. Bu ne kadar eksi gibi görünse de aletin kapalı durumda eldeki hissi pürüzsüz küçük bir kutu gibi. Mesela Surge’de kapalı konumda bıçağın sırtı falan çerçevenin dışına taştığından aynı his yok. Surge’ü kapalıyken elinizle sıkıca kavrayın, kenarları biraz batıyor.
 • Pensenin iyice sıkılarak kullanılması gerekli durumlarda tutacaklar biraz ele batabiliyor. Çozümü yok değil, bir bez ya da eldiven yardımıyla narin elleri olanlar bu sorunu giderebilirler. Ama, Surge’de bu sorun yok mesela.
 • Rebar’a kıyasla ekstra düz tornavida bize göre gereksiz. Bunun yerine ya bir makas ya da Swistool Spirit X’tekine benzer bir kazıyıcı/yontucu konulabilirdi. Bu şekilde, alet benim bir numaralı önerim olurdu.

Leatherman Surge

Artıları:

 • Leatherman’ın en özellikli ve sağlam aleti. Önceki tavsiyelerimize tam olarak girmese de sıkı kullanıcılara ve ustalara birinci tercih olarak önermiştik. Bu sınıfta ayırt etmeksizin Super Tool 300 ile birlikte ilk tavsiyemizdir.
 • Her iki bıçağı da çok amaçlı aletler sınıfının en iyisi (aşağıdaki model hariç).
 • Wave Plus modelinin büyük ağabeyi diye de tanıtılan model, (Rebar-SuperTool ikilisi gibi) hemen hemen aynı özellikleri biraz daha büyük boyutlarda sunuyor ve ekstra birkaç edevatı daha var. Mesela, çok ince uçlu gözlük tornavidası yerinde bir delici/dikicisi var. Bir yüzü törpü öbür yüzü elmas bileyici olan edevatı ise testereyle değişir şekilde çıkarılır takılır olarak mevcut. Her ne kadar çıkar-tak özellikleri olan modelleri çok tutmasak da bu alet iş görme odaklı olarak tasarlandığından, bazı özellikleri modüler olarak sunuyor ve aslında bileyicinin çıkar-tak olmasının bir avantajı var. Zira aletin kendisinin bıçaklarını bileyecekseniz diyelim. Bileyicinin aletten bağımsız tutulması, çıkarılabilmesi gerekir. Bunu sadece bu alette yapabiliyorsunuz. Ayrıca, testeresinin de çıkar-tak olması, piyasadan başka tip testere marka ve uçlarının da kullanımına olanak tanıyor.
 • Makası çok amaçlı aletlerde piyasanın en iyisi.
 • Bütün olarak gerçek bir iş gorücü ve birçok profesyonelin de ilk tercihi olan modelin fiyatı da sunduklarına ve kalitesine göre makul.

Eksileri:

 • 11.5 cm boy ve 335 gr ağırlıkla listemizdeki en ağır model. Sürekli üstte taşınır mı, tartışılır.
 • Modüler tornavidası biraz yassılaştırılmış (2D) çıkar-tak cinsten ve aletle gelen standart uç kısa. Tutmadığımız bir tasarım, ama yeterince sağlam, ama bu sağlamlığı da biraz pratikliğini etkiliyor, zira eliniz biraz terli, kaygan falansa bu kısa şaftı direkt parmak ucuyla çıkarmanız zor.
 • Birbiriyle değişmeli kullanılan modüler Törpü/Bileyici ve Testere yeterli olsa da bu çapta bir alete biraz küçük kalıyor.
 • Aleti sıkça kullanmayı planlıyorsanız, ekstra tornavida kafaları, uzatma şaftı, çarklı şaft gibi aksesuarlara yatırım yapmayı göze alın.

Leatherman MUT

Son önerimiz şu ana kadarki tüm tavsiyelerimizden farklı, bizi belki bazı kriter ve tercihlerimizle çelişir durumda gösterecek, eksileri bol cinsten. Aslen ABD askeri personeline veya silah kullanıcılarına göre tasarlanmış tam bir mühendislik harikası. Böyle bir girişle yanlış bir izlenim bırakmış olmayalım. Silahlarla işimiz olmaz. Peki ne alaka?

Öncelikle şunu söyleyelim. Tüm ürünlerin sınıflandırmaları veya belli bir alana, spora, yaş grubuna yönelik kategorilendirilmeleri biraz pazarlama işi. Bizim için önemli olan ‘işlevdir’. Hatta size konu dışından bir örnek vereyim. Ben 25 yıldır gym’e giderim. Piyasada ağırlık eldiveni olarak satılan ürünlerin hiçbirini kullanmam. Kullandıklarım ‘yelkenci eldivenleri’. Çünkü, parmak kısımları daha uzun, sürtünmeden dolayı parmak boyunca derinin kalkmasını veya nasırlaşmasını daha iyi engelliyor. Ayrıca, avuç içinde ağırlık kavramayı kısıtlayıcı kalın bir yastık tabakası yok. Bu da, özellikle ağır çalışırken, barları daha rahat kavramama izin veriyor.

İkincisi, MUT modelinde, silah temizlemeye ve ayarına yönelik sadece 2 edevat, üstüne 1 tane de ek aksesuar var, o kadar. Ki, işlev dedik, o edevatları bile başka işlerde kullanmanız mümkün. Şimdi gelelim sadede. Harikulade tasarımının altında nedir MUT’u MUT yapan:

Artıları:

 • Bıçak ve testeresi tüm Leatherman’ların en iyisi ve sağlamı. Surge gibi bir ağır iş aleti için görüşlerimizi biliyorsunuz. MUT’taki bıçak ve testere yukarıdaki resimde göreceğiniz gibi Surge’dekinden de kalın.
 • MUT’ın tornavidaları da maalesef modüler. Ancak, tornavida ucunda mandallı bir kilit sistemi var, yani Wave veya Surge’deki gibi basit bir tutacak değil, gayet sağlam, kontrol sizde ve kısa uçları çıkarması kolay.
 • Tornavida demişken, MUT’ın gövdesinde iki uzun, bir de kısa şaftlı çift taraflı tornavida/anahtar ucu gizli. Yani size, gövdesinde kilitli olarak 6 uç alternatifi standart olarak sunuyor. Hatta kısa şaftlı ucu, saplardan bir tanesi olan tornavida gövdesinde direkt takılı olarak tutabiliyorsunuz, ki bunu, kazayla elinizi ip kesiciyle kesmenize engel olması için, tavsiye ediyoruz. Aynen görseldeki gibi.
 • Saplardan bir tanesinin ucunda bize göre şart olmasa da kullanışlı bir çekiç (Signal modeline benzer ama öyle uyduruk değil) ve çekicin hemen altına gizli bir kablo/kemer/ip kesiciyle birlikte kapak açıcı ve karabiner mevcut. Kapak açıcı gibi bazı gereksiz ama ‘olursa iyi olur’ özelliklerin, bir edevattan ziyade çerçeveye entegre bir tasarım olmasını tutuyoruz.
 • Silah için tasarlanmış edevatlardan bronz karbon kazıyıcı ille de silahta birikmiş karbonu kazımak için kullanılır diye bir kural yok. Uzun boyuyla kazıyıcı özelliğinin yanı sıra diğer tüm aletlerden daha iyi bir delici vazifesi de görüyor.

Eksileri:

 • 12.7 cm boy, 317.5 gr ağırlık ve pahalı bir fiyatla sürekli üstte taşınırlık için sınırlarımızı zorluyor.
 • Tornavidası Surge gibi yassılaştırılmış 2D tasarım ve çıkar-tak cins.
 • Silah sökmek/demonte etmek için tasarlanmış pin’leri çıkarıcı çubuk biz normal kullanıcılar için en işe yaramaz edevat. Ama, bu çubuğu da farklı amaçlarla kullanmak mümkün, örneğin dar gözenek, oluk falan temizlemek gibi. Hatta, ben bir zıpkıncı olarak bu çubuğu asıl tasarlandığı görev için, arızalanırsa zıpkının tetik mekanizmasını demonte etmek için kullanabilirim, ki biliyorum birçoğumuz zıpkınla balık tutuyor.
 • Her zaman söylüyoruz, bu çapta bir alette ikinci bir bıçak olmalı, ama yok. Fakat, mevcut bıçağının çok sağlam olduğunu belirttik. Olur da ana bıçağa birşey olsa, aynı işi yedek bıçak zaten göremez. Ayrıca, bıçağın çeşitli amaçlarda kullanımını limitleyici başka kesiciler mevcut (kazıcı/delici, testere, ip kesici). Dolayısıyla tek bıçak, sadece bıçak işlerini görmek için yeterli.
 • Vasat aletlerde bile olan bir törpü, makas, konserve açacağı yok. En azından bir törpü gerekirdi. Makas yok, törpü yok, tırnaklarınızı nasıl keseceksiniz? Yine de diğer birçok özelliği ve biraz da sıradışılığından dolayı tavsiyelerimizinden.
 • Seçeneklerimiz içerisindeki en pahalı modelin, en azından bıçağının daha iyi bir alaşımdan olmaması. Charge Plus veya TTI modellerindeki körelme ve korozyona daha dayanıklı 154CM veya S30V metallerinden birini görmeyi beklerdim.

Ağır toplarda, seçeneklerimizin hepsinin Leatherman olduğu dikkatinizi çekmiştir. Katlanır penseli çok amaçlı aletlerin öncüsü firma, hakikaten piyasanın en iyi aletlerini üretmekle birlikte, eksikleri de yok değil. Ama, bu eksiklikler özellikle tasarımını çok beğendiğimiz MUT için basit birkaç güncellemeyle çözülebilir. Bu vesileyle buradan Leatherman’a bir mesaj da iletelim:

 1. Küçük tornavida ucunun sürekli olarak sapta takılı kalmasını tavsiye etmiştik. Bu durumda tornavida ucunun saklandığı tutacaklardan birinin dışına iliştirilmiş yuvasına, ki bu yuva alette büyük bir yer kaplıyor, modüler, ters düz edilebilir bir törpü/biley edevat olarak değil de gömme olarak yerleştirilebilir.
 2. MUT’taki kazıyıcı sadece kazıyıcı olarak dizayn edilmiş. Bu edevat, sadece biraz daha sivriltilerek ve uç kısmına yakın bir yere bir gözenek de açılarak uzun bir delici, dikici ve kazıyıcıya dönüştürülebilir.
 3. Vida köküyle çıkarılıp takılabilen pin çubuğuyla aynı ölçülerde bir ateş çubuğu geliştirilip (ki bu çok kolay ve ucuz bir edevat olur) model gerçek bir survival aletine dönüştürülebilir.

Duy bizi Leatherman!

Ayda bir gelen marinakedisi e-bültenine kayıt olmanız için e-postanızı yazmanız yeterli:

Share

Tedarik zinciri kariyerine ve deniz tutkusuna ek olarak profesyönel olarak spor eğitmeni ve danışmanı. Personal Trainer ( Specialised in hypertrophy, strength and vertical jump training.)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: