Çok Amaçlı Aletler – 2. Round

YASAL UYARI: Bu yazı içeriğindeki ürünler yasal olarak gerekçesiz, kolay erişilir biçimde, üstünüzde veya çantanızda taşınamazlar. Eğer hangi şart ve gerekçelerle taşıma konusunda emin değilseniz, yetkili mercilere danışınız.

Çok amaçlı aletler yazımıza çok sayıda geri bildirim geldi. Başka modellerin üstün olduğunu belirtenler, önerdiklerimizde o özellik, bu özellik var mı diye soranlar, belli sayıda sunduğumuz seçeneğe rağmen biraz daha açıklama yapmamızı ve çerçeveyi biraz daha daraltmamız gerektiğini hissettirdi.

Tekrarlamak isteriz ki piyasadaki hiçbir çok amaçlı alet, hem ticari hem de kullanım pratikliği gibi sebeplerle her şeyi yapmak üzere tasarlanmamıştır. O yüzden, genelde birden fazla alet bulundurmanız gerekmekle birlikte, bu yazıdaki amaç, sizin mümkün mertebe o ‘bir tek alete’ karar vermenize yardımcı olmaya çalışmak. Her zaman belirtiyoruz, başta tekne ve deniz şartlarında olmak üzere acil durumlarda kullanım pratikliği önceliğimizdir.

Leatherman WAVE PLUS vs CHARGE PLUS vs SURGE

Leatherman’ın birçok başka aletlerinin daha üstün olduğu şeklinde geri bildirimler geldi dedik. Bu modeller Signal, Free P4 ve birazdan detaylarına değineceğimiz Charge. Kısaca açıklayayım, Signal, bir survivor modeli olarak pazarlanıyor, Free P4 ise aletin tüm edevatlarına tek elle ulaşılır şeklinde dizayn edilmiş (pensesi mesela bir kelebek bıçağı açar gibi açılıyor) falan. İki aleti de sağlam bulmuyoruz. Her ikisinin de uzun süreli kullanım sonucu parçalarının oynaklığı rapor ediliyor. Bu tip aletlerde sakındığımız ve sırf bu yüzden başka markaların da çoğunun üstünü çizmemize sebep bir husus.

Charge modelinin üstünlüğüne gelirsek, açıklayalım. Wave ve Charge hemen hemen aynı. Charge’ın Wave’e göre üstünlüğü şeklinde pazarlanan yönleri ve cevaplarımız:

 • Charge’ın ana bıçağının metali paslanma ve körelmeye karşı daha üstün olan 154CM veya Charge TTI modelinde S30V metalinden yapılmış olması. CEVAP: Bu metal farkı sadece ana bıçakta geçerli. Charge’ın diğer tüm edevatları Wave’le aynı 420HC metalden.
 • Charge’da farklı olarak kanca tipi bir kemer/kordon kesici var. CEVAP: Bu kesici ek bir edevat olmaktan ziyade, tırtıllı bıçağın ucuna iliştirilmiş bir özellik. Yani Charge’ın tırtıllı bıçağı Wave’in tırtıllı bıçağından farklı bir dizayn. Ayrıca Wave’deki kesicilerle her tür ip/kemer/kordon kesilir. İlle de ekstra bir kordon kesiciye gerek yok.
 • Charge’ın TTI modeli titanyumdan ve daha hafif. CEVAP: Titanyum sadece tutacaklarda kullanılmış. Aletin %90’ı Wave ile aynı metalden ve genel olarak sadece 20 gr daha hafif.

Ve, dikkat edelim Charge’ın fiyatı Wave’in hemen hemen iki misli. Kısaca, bize göre gerek yok. Aleti düşürdüğünüzü veya kaybettiğinizi düşünün. Eğer bütçe hiçbir şekilde sorun değilse o zaman Charge’ı alın tabi.

Bu üçlüde Surge modeli ise önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi, Wave’in büyük ağabeyi. Aynı özelliklere sahip olup her edevatı biraz daha büyük ölçülerde sunuyor, artı olarak bir delici/dikicisi var ve Leatherman’ın Heavy Duty (ağır iş) sınıfına ait. Ama, daha büyük ve ağır. Sürekli üstünüzde taşımak için öneremiyoruz. Eğer böyle bir aleti her gün kullanan ve ağır işler yapan bir ustaysanız, o zaman Surge’ü tercih edin. Yoksa, asıl tavsiyelerimizi oluşturan tüm aletler, medium duty (orta ağır iş) sınıfındalar.

Bu üçlüyü tercih ettiren Baskın Özellikler:

 • Makas. Özellikle Surge’deki makas çok iyi.
 • Elmas bileyici. Diğer hiçbir alette yok ve yine çok iyi.
 • Değiştirilebilir tornavida uçlarıyla özelliklerin arttırılması.
 • Alet kapalı durumdayken tek elle açılabilen kesiciler.

Fakat, dikkat edilirse, tek elle açılabilir kesiciler hariç hiçbir baskın özellik acil durumlar için gerekli değil.

Leatherman REBAR

Tüm faktörleri bir araya getirdiğimizde bizim ilk tercihimiz ve tavsiyemizdir NOKTA. Nedir bu artılar:

 • Bu listedeki tüm modellerden daha hafif ve basit.
 • ‘Gerekli’ edevatların hepsine sahip. Hepsi de iyi ve sağlam.
 • Çıkarılır, takılır, düşer, kalkar, oynak hiçbir edevatı yok. Burası önemli, zira tuzlu su, nem, rüzgâr gibi etmenler Wave’in değiştirilebilir tornavida uç gözlerini zamanla tozla tuzla doldurabilir, uçlar tam oturmayabilir, düşebilir, kaybolabilir, vs… Tabi ki bu sorun, düzenli temizlik, bakım veya yenileriyle değiştirme ile engellenebilir, ama bu da ekstra bir efor ve masraf gerektirir.
 • Wave’e uygun tornavida uçları 2D. Kötü demiyoruz ama Rebar’daki 3D kadar iyi, sağlam ve uzun değil. Wave’e uzun olan uçlar takılabilir ki bu da Wave’in kullanım çeşitliliğini zenginleştiren bir özellik ama bunlar ekstra masraf ve ekstra malzeme bulundurma zorunluluğu gerektiriyor. Acil durumlarda uğraşılacak iş değil.
 • Rebar’ın pense ucu köşeli demiştik. Bir deliği genişletmek için şahsen benim kullandığım bir özelliği. Yine Rebar’da olup Wave’de olmayan bir delik açıcıyla oluşturulan deliğe Rebar’ın zargana pense ucunu sokarak, pense ucunun köşelerini bir kesici gibi kullanarak, dairesel hareketlerle deliği orantılı biçimde büyütebilmek mümkün. Bu Wave için pek mümkün değil. Belki Wave’in sivri uçlu bıçağıyla bir delik açmak mümkün, ama eğer bu, sert bir tahta veya kompozit malzemeyse, bıçağın veya ucunun kırılması da olası.

Bizce Rebar’ın tek noksanı bir makasının olmaması ve bazılarımız, alet kapalıyken tek elle ulaşılır bir edevatının olmamasını da dezavantaj olarak kabul edebilir. Ama, acil durumlarda bir makasa gereksinimin ne kadar olacağı veya böyle bir durumda Wave veya Spirit X’teki makasın ne kadar iş görebileceği de tartışılır. Normal şartlarda teknenizde, ya başka bir çakıda ya da kendi başına bir makasın olması tabi ki gerekir. Tek elle ulaşım konusunda ise kararı size bırakıyoruz. Bir elinizle bir şeyi sıkıca kavrıyorken aleti sadece diğer elinizle açıp kullanmanızın gerektiği durumlar olabilir. Bu durumda Rebar’la zorluk yaşayabilirsiniz veya belki ağzınızdan falan faydalanabilirsiniz. Karar sizin.

Victorinox Swiss Tool SPIRIT X

Tüm yapısıyla Leatherman’a göre daha yüksek bir krom alaşıma sahip alet, paslanma ve bozulmaya karşı yani deniz şartlarına göre listedeki en iyi model ve her şeyiyle Leatherman’dan daha üstün bir işçilikle yapılmış. Elinize aldığınızda kalite farkını hissediyorsunuz. Her bir edevatı lazer kesimli kilit sistemiyle tek tek desteklenmiş ve bu da edevatların tek başına açılmasını sağlıyor. Yani bir tane edevatı kaldırdınız mı, Leatherman’daki gibi hoppaladan 2-3 tane edevat daha birden yuvasından çıkmıyor. Bunu Leatherman’ı kötülemek için değil, Victorinox’taki genel kalitenin farklı olduğunu belirtmek için söylüyoruz.

Genel kalitesi dışında, Spirit X’teki yıldız tornavida da 3D ve uzun şaftlı yani Wave’e göre daha iyi. Ama, metal ve işçiliğinin yanında bizce Spirit X’teki en büyük artı ve diğer hiçbir alette olmayan iki özellik:

Spirit X – Kazıyıcı (Chisel)
 1. Bir kesici kazıyıcının (chisel) olması hatta bu edevata iliştirilmiş kalın ve ince kablo soyucuların da bulunması. İnanın başka hiçbir alette göremeyeceğiniz çok yönlü ve kullanışlı sadece bu edevat bile Spirit X’i tercih ettirir. Wave ve Rebar’daki en kalın düz tornavida uçlarının da kısmen görebileceği bir kazıma işini Spirit X ustalıkla halleder. Hatta, keskin köşeli kazıma ucunun köşesiyle düzgün ve sığ çentikler açmanız mümkün. Bu da Spirit X’in tek bıçağını kullanmanıza gerek bırakmayan ekstra bir çözüm sunuyor. Çok başarılı.
 2. Metal testeresi. Yine Leatherman’dan daha iyi olan törpüsünün kenar ucu gerçek bir metal testeresi. Buna kıyasla Leatherman’ın metal testeresi ancak çizik atacak düzeyde.

Fakat, bu çapta bir alette ikinci bir bıçağın olmaması ve pensenin maksimum açılma aralığının da biraz kısıtlı olması bizce bir dezavantaj. Her şeye rağmen, bahsettiğimiz durumlarda kullanım amacıyla mutlak tavsiyelerimizdendir.

Victorinox İsviçre Çakıları

Swiss Champ XXL

Bir okurumuz “Victorinox’un Swiss Champ modelinde yok yok. Diğer tüm aletler bu modelin eline su bile dökemez” dedi. CEVAP: Asıl Swiss Champ XXL modelinde yok yok. Ama bizim amacımızın yok yok olmadığını söyledik:

 • Acil durumlarda bulun bulabilirseniz bakalım gerekli edevatı!
 • Deneyin bakalım pensesini, bıçağını biraz ağır işlerde, görün iş görüyorlar mı!
 • Swiss Champ, Rebar’dan pahalı. Swiss Champ XXL ise astronomik derecede pahalı.

Kısaca, bahsettiğimiz durumlar için, yarısından fazla özelliklerine ihtiyacınızın olmayacağı bu tip aşırı miktarda edevatı olan aletleri tavsiye etmiyoruz.

Benim ana aletim Rebar. Ayrıca Leatherman’ın anahtarlık modellerinden Micra’yı da anahtarlık olarak yanıma alıyorum, çünkü çok güzel bir makası, iş gören bir cımbızı ve minik bir çakısı var ve bu özellikler de tamamlayıcı oluyor.

Umuyoruz bu yazımız sizi biraz daha aydınlatmıştır.

Ayda bir gelen marinakedisi e-bültenine kayıt olmanız için e-postanızı yazmanız yeterli:

Share

Tedarik zinciri kariyerine ve deniz tutkusuna ek olarak profesyönel olarak spor eğitmeni ve danışmanı. Personal Trainer ( Specialised in hypertrophy, strength and vertical jump training.)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: