Alabanda Yelkenli Kart Oyunu

Alabanda Yelkenli Kart Oyunu analitik düşünce ve mavinin buluştuğu pratik bir oyun. İsterseniz açıklama video’sunu da izleyebilirsiniz. Video için tıklayın.

Oyun destesi 54 kart.

10 adet seyir kartı var; Pupa, Apaz, Geniş Apaz, Dar Apaz, Orsa (2×5) Bunlar kırmızı numaralı kartlar. Kırmızı numaralar, başlangıç seyir hızlarını gösteriyor. Rüzgarın estiği yön ve şiddeti aynı.

Tekne hızını etkileyen 13 kartımız var. Bir de Poseidon adlı şans kartımız. Rüzgar kartları (4×2)adet. Hız etkileyen kartlar (11×3) adet. Şans kartı (1×3) adet.

Açıklamalar kartların altında yazılı. Eksiler hızı düşürüyor. Artılar arttıyor. Sıfırlar hızı sıfırlıyor.

Örneğin teknenin altı kekamoz kaplıysa -2 puan hızı düşürür. Aşk Kartı da -1 düşürür (malum teknede muhabbet artacak) 5 ve 10 knots değerinde rüzgar kartları da var. Pervaneye ağ dolanırsa ya da tekneden insan düştü kartı çıkarsa hız sıfırlanıyor. Rakibinizin hızını sıfırlayabilirsiniz. Hatta strateji yapıyorsanız kendi hızınızı da sıfırlayabilirsiniz.

Hız Kesmece Nasıl oynanır?(4 kişi) ( en az iki kişi oynanır)

Kartların içinden 10 adet seyir kartını ayırın ve herkese ikişer adet dağıtın. Artan iki seyir kartını ana desteğe koyun ve karıştırıp onu da eşit olarak 11 adet dağıtın. Elinizde toplam 2 adet seyir kartı ve 11 adet hız kartı var.

Oyuncular ellerindeki bir seyir kartını açık olarak önüne koysun.

Daha sonra sırası gelen herkes hem kendi kartının üzerine hem de diğer oyuncuların kartlarının üzerine kart koyar. Oyun bu şekilde devam eder ve kartlar sona geldiğinde puanlar sayılır en yüksek hız puanı alan kazanır.

Önemli Notlar ve Kurallar.

1- Tekne sıfırlama kartını rakibinize attığınızda eğer onun elinde Poseidon kartı varsa sırası geldiğinde onu kendi kartlarının üzerine koyar ve sıfırlama kartı geçersiz olur. Eğer yoksa yeni bir seyir kartı koyarak oyuna devam eder. Eğer elinde seyir kartı da kalmadıysa bir oyuncu ona seyir kartı verip masadaki en yüksek hız kartını alır. Masada artı bir hız kartı yoksa o elden çekilir. Yani kimse seyir kartını vermek zorunda değil.

2- Balon Yelken Kartı sadece Pupa ve Geniş Apaz seyirlerinde hız arttırır, diğer seyir kartlarında etkisizdir.

3- Eğer elinizde artı kart yoksa mecburen kendinize de eksi atmalısınız.

4- Eğer elinizde eksi kart kalmadıysa mecburen rakiplerinize artı kart atmalısınız.

5- En son elinizde seyir kartı kaldıysa kimseye atamazsınız. Seyir kartları sadece oyun başlangıcında ve hız sıfırlama kartlarının ardından kullanılır.

6- Oyunun sonunda elinizde kalan son hız kartını kendinize koyarsanız. Fazladan varsa ama tüm rakiplere yetmiyorsa kullanamazsınız.

7- Oyun sonunda puanlar toplanırken hız sıfırlandıktan önceki kartlar doğal olarak toplamaya dahil edilmez. (Sadece Poseidon kullanıldıysa dahil edilir)

8- İki kişi oynuyorsanız. Çifter olan seyir kartlarını 5 e indirin ve ikişer adet dağıtın. Kalan 1 kartı ana desteğe katın ve ana desteden önce 11 adet dağıtın, kartlar biterken 11 adet daha dağıtarak devam edin. Elinizde kart yoğunluğu olmasın.

9- 3 kişi oynuyorsa yine eşit olarak dağıtarak oynayabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: