Site icon Marina Kedisi

4 maddede Göcek koyları ihalesi (Eleştiri içermektedir.)

grayscale photography of boat on calm water

Photo by Zukiman Mohamad on Pexels.com

1- Deniz çayırları korunmak istenirken deniz insanları gözardı ediliyor.

Deniz çayırlar gelişigüzel çapalamadan zarar gördüğü için Göcek koylarına mapa ve şamandra yapılarak, koylara belli sayıda tekne rezervasyonu kabul edilerek koylardaki deniz yaşamı korunacağı söyleniyor. Bu maddeye küçük bir ekleme. Doğanın ne olduğuna dair hiçbir fikrimiz yok. Sadece deniz çayırları değil o bölgenin yerel insanı da doğanın bir parçası ve deniz çayırları gibi insan da bozulur. Siz o koyları hiç bölgeyle alakası olmayan ticari bir firmayı verip, yerel belediyeyi, yerel işletmeleri, STK’ları dışlarsanız, koyları yerel insanın gelemeyeceği bir ekonomik modele dönüştürürseniz bölgenin insanı bozulur ve bölgenin insanı bozulursa doğa da bozulur. İnsanı hesaba katmayan, insanı doğanın bir parçası olarak görmeyen bir örnek:

Marmaris’e 90’lardan itibaren akın akın yabancı turist yağdı. O dönemi yaşayan bazı esnaf gece evlerine çuval dolusu parayla gittiğini anlatır. Mamaris halkı kendinden geçti. Marmaris gençleri okumaya gerek yok, biz zaten para kazanıyoruz dedi. Gençler erken yaşta alkol ve uyuşturucu kullanımına başladı. Farklı bir kültürel yapı ile karşılaşan halk ciddi bir değer kabına uğradı. ( Üstsüz denize giren gacıların kültürel şoku) Aşırı turizme maruz kalan bölgelerin yerel insanları için hiçbir sosyal çalışma yapılmadığı için aşırı bir değer kaybı ve depresyonla mücadele ediyorlar.

2- İhale adil mi ?

İhale şartları duyurulduktan bir hafta sonra ihale açıldığı söyleniyor. Bir hafta içinde kim kendini milyonluk bir ihaleye ayarlayabilir? Şimdi yorumsuz bir şekilde ihaleyi alan firmanın sahibinin söylediği iki cümleyi yazıyorum;

-Daha önce bu sektörde iş yapmadık ama çok zor bir iş değil.

-Bir arkadaşımın haber vermesiyle ihaleye girdim.

Kaynak

3- İhale iptal edilecek mi?

Evet iptal edilecek. Deniz sektöründe çalışanların yerli halkın büyük bir tepkisi ile karşılaştı. Deniz ticarete odaları, deniz birlikleri zaten dava açtılar ya da dava açmak üzereler. Bu ihale büyük bir ihtimalle iptal edilecek. Çünkü bu ihale deniz turizminin ciddi zarar görmesine yol açacak bir ihale. 21 metre üzeri tekneleri kapsamayan bir model sadece 10-21 metre arası tekneler bağlanabilir ve bu da büyük mavi tur teknelerinin iş yapamaması anlamına geliyor. 30 metrelik mavi tur tekneleri bundan böyle boylarını mı kısaltacak?

4- Neden başka bir çözüm bulunmadı?

Çünkü bir karar alırken, denizcilik meslek örgütleri, ticaret odaları, denizcilik meslek derneklerinin fikirleri alınmıyor. Eğer başta fikirleri alınmazsa o zaman onlar da mahkemelerde fikirlerini söylerler.

Yat satışlarından alından KDV yüzde 1’den yüzde 18’e çıkarılırken de aynısı yapıldı. Kimse sektör profesyönellerinin fikrini alma gereği duymadı. Sonuç, iki ay önce teknesini sipariş eden bir vatandaş hesaba katmadığı, yüzde 18 fazladan bir tutarı ödemek zorunda kalacak. Eğer meslek birliklerine sorulsaydı belki daha önce sipariş edenlere yönelik bir kolaylık sağlanabilirdi.

Yazıya ekleme: Konunun çözüldüğü bu yönde bir gelişme olmayacağı söylendi.Ak Parti II Başkanı Kadem Mete, Koyların İhalesi İptal diye bir açıklama yaptı.

Exit mobile version