Site icon Marina Kedisi

Hangi Pili Almalıyım?

Radyo, fener, saat, uzaktan kumanda, duman dedektörü gibi teknelerimizde bulundurduğumuz önemli gereçlerde kullandığımız pilleri nasıl seçiyoruz? Nelere dikkat ediyoruz? Yazılarımızda sık sık, muhtemel acil durumlara atıfta bulunarak, ekipman seçiminin öneminden bahsediyoruz. Tıpkı bir can salının son kullanma/kontrol tarihi gibi yukarıda bahsettiğimiz gereçlerdeki pillerin tüketim durumlarını takip ediyor veya yedeklerini bulunduruyor muyuz?

Bu yazımıza konu olan ürünler, AA (kalem), AAA (küçük kalem) ve 9V (dörtgen) pillerle daha yüksek güç gerektiren küçük boyutlu ürünlerde (fener) daha bir tercih edilen CR123 (veya CR123A – aralarında fark yok) türü.

Pil seçimi yaparken hangisini almalı? Hatta, belki de hangi pilden ziyade, bahsettiğimiz gereçlerden alırken hangi tür pille çalışan gereçleri tercih etmeli?

Şarj Edilir vs Kullan At

Misyonumuz gereği, çevreci bir yaklaşımı savunaraktan, şarj edilir pillerle çalışan ürünleri tavsiye etmekle birlikte muhtemel acil durumlar sebebiyle (deprem, fırtına, sel gibi) yaşanacak uzun süreli elektrik kesintileri veya elektriğe ulaşımın söz konusu bile olamayabileceği durumlarda hazırda bulundurulması gereken ‘kullan at’ pillerle de çalışan ürünler mutlak tavsiyemizdir. Bu nedenle temennimiz:

Alkaline vs Lithium
(Buna AA/AAA/9V vs CR123 kıyası da diyebiliriz)

Alkaline Avantajları:

Alkaline Dezavantajları:

*** Bu arada Lithium ve Lithium-ion’u karıştırmayalım. Lithium-ion piller şarj edilebilir türler olup, Lithium piller şarj edilmezler.

Lithium Avantajları:

Lithium Dezavantajları:

Nasıl Karar Vereceğiz?

Alkaline sınıfında bilinen AA, AAA ve 9V pillerin artık bir Lithium alternatifi var. Şu an tek üretici konumunda olan Energizer’ın Ultimate Lithium serisi. 20 yıla varan raf ömrü ve diğer tüm Alkaline pillerden uzun süren güç kapasitesi ve hafifliğiyle, bu cins pillerin en iyisi. Üstelik, Energizer’ın ‘akıtmama garantisi’ var ve raf ömrüne tekrar dikkat edin. Acil durumlara karşı teknenizde, dolabınızda, çantanızda pil yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Bir yedeklediniz mi 20 yıl düşünmenize gerek yok. Tek dezavantajı Alkaline pillere göre biraz fiyatlı olması, ama CR123’ten pahalı değil. Kısaca Lithium AA, AAA ve 9V piller, Alkaline pillerin tüm avantajlarına sahip ve dezavantajları yok.

Bunun yanında, CR123 piller de fiyat olarak Alkaline pillerden pahalı olsa da Lithium AA, AAA ve 9V pillerle hemen hemen aynı düzeyde, hatta belki biraz daha uygun. Erişilirlikleri sorun gibi görünse de, ki bu önemli bir konu, aslında çok da kötü değil. İlk defa filmli otomatik fotoğraf makineleriyle yaygınlaşan türün aslında bayağı bir geçmişi var. Dikkat edin, dijital fotoğraf makinelerinden daha önceki bir dönemden bahsediyoruz. Zamanla daha bir güç isteyen gereçlerde tercih edilmesiyle de aslında çok yaygın.

Kısaca, bilgiler bizden, karar sizden.

Ayda bir gelen marinakedisi e-bültenine kayıt olmanız için e-postanızı yazmanız yeterli ve bizim için gerekli:

Exit mobile version