abstract art blur bright

Teknoloji marinaları nasıl etkileyecek?

Teknoloji bu kadar hızlı gelişirken marinaların geleceği ciddi bir merak konusu. Marinalardan kısa ve uzun dönemde neler beklemeliyiz. Bu konuyu ve başka konuları alanında çok bilgili bir isimle konuştuk.

Mert Erkol, marina program yazılımcısı aynı zamanda denizci ve aynı zamanda uzun bir süredir tanıdığım renkli bir kişilik… Marinkedisi’nin merak ettiği her şeyi yanıtladı. Marinalardaki tüm işlemleri kod diline tercüme eden, bu sebeple marina hayatını çok derinlemesine analiz etmiş bir insan olan Mert Erkol’le kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle Mert Erkol hakkında kısa bir bilgi; yurtdışında çok uluslu firmalarda uzun yıllar yazılımcı olarak çalıştıktan sonra kendi firmasını kuran bir yazılımcı. Sadece marinalar için değil bir çok alanda çözüm geliştirici yazılımlar üretmeye devam ediyor.

Marina Kedisi

Sevgili Mert, marinakedisi.com kurulduğundan beri bu oluşumun destekçilerdensin. Öncelikle çok teşekkürler…
İlk soru: Çok spesifik bir alan olan marina yazılımları yapmaya nasıl başladın? Herkes otel yazılımları yaparken sen nerden tekne bağlama’nın kod tarafına geçtin?

Mert Erkol

Tamamen tesadüf. Bir arkadaşım Karadağ (Montenegro)’daki bir marina için yazılım projesi gerektiğini söyledi ve bu projeyi bana teklif etti. Ben de kabul ettim. Zaten deniz ve teknelere aşinayım. 12-13 yaşından itibaren optimist ve balıkçılığa başladığım için deniz üstünde olmanın keyfini erken yaşta almıştım. Hala da sürdürüyorum. Karadağ’daki marina yazılımı projesi bu açıdan da ilgimi çekti. Projeyi aldım ve 6 ay fiilen orda bulundum. Ben yıllarca bir marina ziyaretçisi ve müşterisiydim ama arka planı hakkında hiçbir fikrim yoktu. Arka planı anlamak için orada palamarla palamar oldum, güvenlikçi ile güvenlikçi, muhasebeci ile muhasebeci. Bu şekilde marina yazılımına adım atmış oldum.

Marina Kedisi

Montenegro’daki tecrübenden sonra ordaki ve bizim marinalar arasındanki en temel işleyiş farklılıklarından bahseder misin?

Mert Erkol

Hizmet kalitesi açısından pek fark yok. Hatta insan yaklaşımı, insan odaklı olma açısından Türk Marinaları öne çıkıyor.

Temel bir fark olarak şunu söyleyebilirim; orada marina emlakçılığı diye bir şey var. Bir tekne bağlama yerini satın alıp, tekne sahiplerine kiraya verebilirsiniz. Ya da marina sizin adınıza kiraya verir. Ama Türkiye’de bu yok. Tekne bağlama yeri (berth) Türkiye’de satın alınamaz.

Marina Kedisi

Son zamanlarda marinalardan tekne çalındığını duyuyoruz. Marina yazılımları açısından bakarsan yorumun ne olur? Elektronik olarak bu olayları kontrol altına almak mümkün mü? 

Mert Erkol

Marina elektronik takip sistemleri ile bu olaylar minimize edilebilir fakat bu olay çok katmanlı. Özellikle Akdeniz Çanağı sıkıntılı bir yer. Kıta sahanlıkları uzak değil. Bu bölgede sahil güvenlik peşlerine düşmeden bir tekneyi başka bir ülkenin karasularına sokmak mümkün. Bu sebeple tekne hırsızlığı bu çanaktaki ülkelerin ortak problemi. Tek bir ülkenin problemi değil. Güvenlik stratejileri oluşturulmalı. Bir ülkeden çıkarılan tekne başka bir ülkede bulunduğunda hemen iade edilmeli.

Marina Kedisi

Marina elektroniğinin geleceğini nasıl görüyorsun? Fütüristik açıdan marinaları ve tekne sahiplerini nasıl uygulamalar bekliyor hem yakın hem de uzak gelecekte? 

Mert Erkol

Tekneler açısından daha akıllı, daha çevreci, daha konforlu, daha süratli, teknolojiye çok daha fazla yer veren tekneler geliyor. Kendi elektriğini üreten tekneler yaygınlaşacak. Rüzgara kendi karar veren tekneler yaygınlaşacak.

Marinalardaki hizmetler artıyor. Su, elektirik, güvenlik hizmetlerine ek olarak internet servisini çok daha hızlı sağlamaları bekleniyor ve daha da fazla beklenecek.

Yakın gelecekte marinalarda

  • Su altı drone’larıyla tekne altı tamir ve bakım hizmetleri verilecek
  • Elekronik güvenlik sistemleri artacak. Yüz tanıma sistemleri gelecek.
  • Açıktaki tekneye drone’la tedarik sistemi gelecek. İstenilen ürünler havadan tekneye bırakılacak.

Bunları çok yakın dönemde göreceğiz.

Marina Kedisi

Bu sohbeti bir intro (başlangıç) olarak kabul edip yeni yılda bir zoom röportajı yapalım mı? Marinakedisi takipçilerinin çok ilgisini çeken konulardan bahsettin.

Mert Erkol

Çok iyi olur. Belki bu marinakedisi’nin youtube kanalının da bir habercisi olabilir.

Marina Kedisi

Evet ve kanalın ilk konusunun teknoloji olması da güzel bir başlangıç olur. Çok teşekkürler Mert Erkol.

Not: Kendisine ulaşıp daha detaylı bilgi almak isterseniz e-postası merterkol@gmail.com

Share

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: