Deniz Ati su altında

Deniz Ati yani Atilla Gökova’dan müthiş bir su altı belgeseli. Öncelikle belgeselin müziği ona ait, metin ona ait, seslendiren o, belgeselde yer alan o…Tebrik ediyoruz!

İnsanın nefesini kesen ve denizin altına saygısını arttıran 10 dakikalık bir belgesel.

Marinakedisi için bu kadar önemli olmasının birinci nedeni, marinakedisi, catch and release dahil olmak üzere hiç bir balık turnuvası duyurusu yapmıyor. İnsanoğlu avcı bir tür ve avlamak belki çok derinlerimizde kayıtlı ama yine de turnuvalaştırmak marinakedisi’ne uymuyor. (ilk yıl tecrübesizlikten duyurusunu yapmıştım.)

Bu belgeselde Atilla Gökova “Clean Shot” terimini kullanıyor. Bir balığı tam zıpkınla avlayacakken, avlamayıp sadece fotoğrafını çekmek anlamına geliyor. Shot hem fotoğraf çekmek hem de vurmak anlamında kullanılan çok anlamlı bir kelime. Güzel bir terim!

Belgeseli izlemenizi öneriyorum. Beni en etkileyen bölüm orfoz’la ilgili bölüm oldu. Nesli bizim sularımızda azalan orfoz’u zıpkınla vurup hava atan olursa ona şunu söyleyin” zaten o kadar insancıl bir tür ki, insan gördü mü ona doğru yüzüyor” yani kesinlikle onu vurmak bir başarı değil. Ve ayrıca unutmamak gerek, hepimiz orfozlar gibi coşkuyla yakınlaştıklarımız tarafından bir kere olsun vurulmadık mı! O sahnelerde bu balıkla empati kuruveriyor insan.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s