Radyo Yelken Yarışları’nın ilki Çeşme Marina’da Gerçekleşti

Radyo yelken bir diğer adıyla, uzaktan kumandalı model yelkenli tekneler ile yapılan yelken yarışları, yelken sporunun bir alt branşı olarak düzenlemekte ve bu sene ilk defa 7-9 Şubat tarihlerinde, Çeşme Marina’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

7 Şubat Cuma günü soğuk havanın eşlik ettiği yarışlara ilk start öğlen saatlerinde verildi. Soğuk hava koşullarına rağmen yarışçılar kurulan parkurun ve Çeşme’nin tadını çıkardılar. İlk gün 8, ikinci gün 12 ve son gün 7 olmak üzere yapılan toplam 27 yarış ile IOM Yarışları son buldu.

9 Şubat Pazar günü Çeşme Marina Konukevi havuz başında yapılan ödül töreninde birincilik Kaya Dinar’a, ikincilik Levent Gürkan’a, üçüncülük ise Hakan Kütük’e verildi.Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan, IOM Yarışlarının denizle buluşmak ve yelken sporunun tadını çıkarmak için büyük bir fırsat olduğunu belirtti.

Akaltan, “Fiziki yeterliliğiniz olmasa bile denize çıkmadan yelken sporunun tadına varabiliyorsunuz. Bir metre yarışlarının daha fazla insanımıza ulaşması için gereken desteği vermeye devam edeceğiz” diye de ekledi.

Radyo Yelken Nedir?

Yelken sporunun bir branşı olan Radyo Yelken, yarış için dizayn edilmiş uzaktan kumandalı model yelkenli tekneler ile yapılan bir spordur. Bu branşda IOM (International One Metre) sınıfı ülkemizde resmi yelken sınıfı olarak tanınmış olup Türkiye Yelken Federasyonu ve birçok yelken kulübü tarafından desteklenmektedir ve bu sınıfın yönetimi IOM Sınıf Komitesince yürütülmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: