Adriyatik’ten esen ” FJAKA”lı rüzgar

Hırvatistan’a gidenler “Fjaka” kelimesini duymuş olabilirler. Hoş gitmeyenler de dünyaya yayılan “fjaka” trendinden dolayı haberdar olmuş olabilir. Çok yeni bir yaşam biçimi. Hırvatistan’da yaşayanların yüzlerce yıldır yaptığı ve hatta genlerine nüfus etmiş olan “hiçbir şey yapmama hali

Fjaka hiçbir şey yapmamanın sanatı olarak yeni bir rahatlama, meditasyon, yaşam biçimi olarak yayılmaya başladı. Akdenizin siesta’sına benzer, Adriyatiğin de fjakası var. Fakat fjaka uyumak değil. Fjaka hiçbir şey yapmamak. Nasıl olur? hiçbir şey yapmamak, hatta uyumaya bile çabalamamak.

Fjaka

Hırvatistan’da çok yaygın bir diyalog; Nerdeydin? Fjaka’daydım. Yani hiçbir yerdeydim, hiçbir şey yapmıyordum, hiçbir şey düşünmüyordum ve hatta uyumuyordum.  Akdeniz gibi havası sıcak ülkelerin insanına çok yabancı bir hal gibi durmuyor, gel de Newyork’da yaşayan birine anlat fjaka’yı!

Jaksa Fiamengo adlı şair diyor ki, “Fjaka, bir yanınızın bir yerde, diğer yanınızın hiçbir yerde olduğu bir arada kalmışlık hissi” 

Fjaka yapılan bir şey bile değil, olunan bir şey. Meditasyon yapılıyor, yoga yapılıyor, fjaka ise yapılmıyor olunuyor.  Bir on dakika öylece, düşünmeden, beklentisiz, amaçsız, nedensiz durmak. Allah boş duranı sevmez diye bir söz kulağa geliyor, ama sanki fjaka boş durmak da değil. O kafayı yaşamadan bilmeyeceğimiz bir hal…

 

Adriyatik’ten esen bu rüzgar, bari bize de essin biraz,

biz de fjakalı olalım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s