“Deniz çöp bidonu” temizliğe başladı

 Deniz çöp bidonu olarak tercüme edebileceğimiz  “Seabin”  dünyanın farklı yerlerinde suya indirilerek temizliğe başladı.

Avustralyalı sörfçüler tarafından geliştirilen Seabin,  çok çeşitli atıkları suyla birlikte emiyor ve ardından bu atıkları içinde tutarak suyu temizlenmiş bir şekilde tekrar dışarıya veriyor. Her gün yaklaşık 1.5 kg atık toplayabiliyor. Küçük bir hesapla bunun anlamı  bir yılda 20.000 plastik şişe ve 83.000 plastik torba. Doğal elyaftan yapılan Seabin denizi temizleyeyim derken zarar verenlerden değil.

Bir çöp bidonu fiyatı 3.300 Euro

Nasıl Çalışıyor ?

Bir su üstü pompa ile çalışıyor. Böylece cihaz, suyun yüzeyindeki atıkları ve kimyasalları toplarken; suyun içindeki balıklara ve diğer su canlılarına zarar vermiyor. Şu an yalnızca yüzeydeki atıkları toplayabiliyor, suyun dibindeki atıklar için henüz bir çözümü yok.

ilk olarak 2017’de Portsmouth yat limanında yat yarışı takımı Land Rover Ben Ainslie Racing ‘ın yanına yerleştirildi. Şu anda 8 ülkede kurulu bir düzineden fazla Seabin bulunuyor.

Nerede kullanılır

Marinalarda, iskelelerde vs…

Projeyi tasarlayan ekip aşağıda göründüğü gibi pek plaza çalışanlarına benzemiyor ne de olsa deniz insanı biraz değiştiriyor:)

Projenin web sayfası : http://seabinproject.com

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s