Deniz kestanesi ve sokak çocuğu arasındaki benzerlik

sea urchin street urchin

Resim “A crying boy” ALAN WILSON/ALAMY

Deniz kestanesi ve sokak çocuğu arasında nasıl bir benzerlik var ki, İngilizler birine “sea urchin” diğerine “street urchin” diyor. Biri deniz diğeri sokak çocuğu gibi…Oysa denizin dibinde yaşayan dikenli yuvarlak şekilli bir yaratıkla bizim burnu akan çocukların nasıl bir ortak yanı olabilir.

sea urchin

Belki ikisine de insanlar dokunmaya çekindikleri için ikisine de Urchin deniyor… Deniz kestanesi hiçbir dış etkiye gereksinim duymadan kendi embriyo sistemi ile kendisini geliştirebiliyor. Kendi kendisini tedavi ve tamir edebiliyor.  Üzerindeki dikenleriyle kendini zamanla yenileyebilme özelliğine sahiptir.

 

Street urchin

Sokak Çocuğunda ise bu meziyetlerin hiçbirisi yok. Tehlikeye açıklar, kendilerini koruma şanları yok.

Biz de Merakımızı yenmek için araştırdık. Kelime dedektifi anlamına gelen http://www.word-detective.com/ websitesinde kelimenin kökenine dair bilgiye ulaşmayı başardık.

Meğerse Urchin kelimesi 13.yy’da İngilizce’de kullanılmaya başlamış. Dikenli kabukluları ifade etmek için söylenen bir kelime. Kökeni Latince’deki  “ericius”  Daha sonra huysuz, sözleri diken gibi batan insanlar için de kullanılmaya başlanıyor

Kelimenin, dikenli kabuklulardan, asabi insanlara sonra yeni doğmuş çocuklara ve sonra sokak çocuklarına doğru bir serüveni var… Ancak bu kadar sonuca ulaşabildik…

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: