Menü Başlangıç

Koordinat kelimesinin koordinatsızlığı

koor

 

“Koordinat” kelimesi denizcilerin sıklıkla kullandıkları ama hatalı kullanımına da oldukça sık rastlanan bir kelime. Yabancı dillerden dilimize geçip  dil içinde koordinatını bulmakta zorluk çeken sözcüklerden bir tanesi;  ‘ful dolu’ ‘gizli ajan’ gibi… Sizin de bildiğiniz gibi full zaten dolu demek ve ajan da zaten gizli görevli anlamına geliyor. 

Koordinat kelimesinin kullanımındaki sorun; tekil yerine çoğul kullanmaya bir eğilim olması.

Koordinat anlam olarak, dünya üzerindeki herhangi bir yeri topografik bir nokta olarak tanımlamaya yarıyor. Dünya’daki bir yeri bulmak için ve harita çiziminde kullanılıyor. Kısacası bir yerin bir koordinatı oluyor, bir kaç tane değil.

Biz de ise bir çok denizcilik sitesinde, yayınında ve sözlü iletişimde  tekil kullanılması gerekirken çoğul kullanılıyor. Örneğin bir marinanın koordinatları  olmaz, sadece koordinatı olur.  Ama bir çok yerde marinaların koordinatı belirtilirken koordinatlar denmekte. Bu hataya düşmeyen bir çok kurum kuruluş olmasına rağmen bu hatayı yapanların sayısı  oldukça fazla.

Bu durumda bize iki şey düşüyor ya  liberal ekonomistler gibi bırakınız yapsınlar demek ya da her gördüğümüz yerde düzeltmek.

( Önemli Not : http://www.marinakedisi.com  marinalar sayfasında bu hatayı yapıp, sonra düzeltmiştir. Uyarıyı yapan kişi ismini bilmediğimiz usta bir denizci.)

Kategoriler:Kıyıya Vuran Haberler

Editör

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s